86 İnceleme

Selamlar. Uzun süredir aklımda bu serinin ‘anime’ incelemesini yapmak vardı. Ama novel’inin olduğunu öğrenince ”Önce buna başlamalıyım.” diye düşündüm. Bu novel MAL’ de Top novel de 11. sırada. Puanı 8.6. 2017 den beri 9 cilt yayınlandı ve devam ediyor. Animesi hala devam etmesine rağmen 2.sezonu bile onaylandı. Bu serinin çevirisini kendim yaptığım için benim için çok özel bir yere sahip. Bu yüzden seriyi biraz öveceğim söylenebilir. İlk önce konusundan bahsetmek gerekirse; San Magnolia Cumhuriyeti, komşu Gidian İmparatorluğu’nun Lejyon olarak bilinen insansız hava araçları tarafından kuşatılmıştır. Yıllarca süren özenli çalışmalardan sonra, Cumhuriyet sonunda tek taraflı mücadeleyi zayiatsız bir savaşa çevirmek için – ya da en azından hükümetin iddia ettiği buydu- kendi otonom hava araçlarını geliştirdi. Gerçekte ise kansız savaş diye bir şey yoktu. Güçlendirilmiş duvarların ötesinde Seksen Altı cumhuriyet bölgesini koruyan ve ‘var olmayan’ Seksen Altı bölgesi uzanır. Terk edilmiş bu bölgenin genç erkek ve kadınları Seksen Altı olarak damgalanır ve insanlıklarından sıyrılıp savaşta ‘insansız!’ hava araçlarına pilotluk yaparlar. Shin, savaş alanında genç Seksen Altılıların bir müfrezesinin eylemlerini yönetiyor. Lena ise özel haberleşme denetimcisi. Novel bu ikisinin şiddetli ve hüzünlü veda hikayesini anlatıyor… ”86” bir askeri dram serisi. Tabii ki mecha da var ama bir ‘Code Geass’ ya da ‘Evangelion’ kadar değil. Bunu ‘Mecha’ tag’i olan serilere karşı ön yargılı yaklaşanlara söylüyorum. Lütfen bir şans verin bu seriye.
Bugün sadece 1. ciltten bahsedeceğim. Biliyorsunuz, 86’nın animesi geçen hafta final verdi. Bir hafta sonra da özel bölüm yayınlandı (Bu sadece 1. sezonun özetiymiş meğer…). Novelin 1. cildi de sadece bu sezonu kapsıyor. Konunun çok güzel işlendiğini söylemem gerek. Asato Asato (Serinin Yazarı) konuyu kaleme çok güzel dökmüş. Betimlemeler ile sanki kendimi o dünyada hissettim. Özellikle de ”Savaş Alanında Açan Çiçekler” (Bilmeyenler için Novel’in Prologue bölümünün adı.) bölümünü aşırı sevdim, resmen bölümün içinde kayboldum. Savaş sahneleri güzel, tadındaydı. Tek canımı sıkan kısım bazı yerlerin hızlı geçilmesiydi ama bunun da daha sonradan gerekli olduğunun farkına vardım. Bir olay çok uzadığı zaman insanı bayıyor. Bu yüzden 86 tam kıvamındaydı benim için. Şimdi biraz da karakterlerden bahsedelim. Kitapta iki ana karakterimizin olduğu söylenebilir. Biri Lena, öbürü ise Shin. Fazla ayrıntıya girmek istemiyorum açıkçası bu konuda. Okuyun ve görün…
Lena, takımın Handler’ı (Sürücüsü). Duygusal, değerlere önem veren birisi. Shin, takımın komutanı, yıllardır abisini aramakta. Kod adı: Yüklenici (Undertaker) Bu seride beğendiğim başka bir şey de illüstrasyonlardı. Gerek mekanik çizimler, gerek diğer çizimler aşırı güzel çizilmişti. Bu incelemenin sonunda geldik. Genel olarak çok güzel bir seriydi. Okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Biliyorum biraz kısa oldu. İlk defa bir inceleme hazırladığım için elbette hatalarım vardır, affola. Başka bir incelemede görüşmek üzere, hoşçakalın.
https://tempestfansub.com/anime/86/

Batsuhan-罰旅館

Yorum Yap